Повод за гордост са успехите на учениците ни

Изминалият месец донесе поредица от значими успехи за нашите ученици, които за пореден път доказаха, че с труд, постоянство и желание за развитие могат да се наредят сред най-добрите в страната.
На 17–19 април 2026 г. в Технически университет – София се проведе 42-рата Национална олимпиада по „Техническо чертане“. За трета поредна година достигнахме до националния заключителен кръг, а тази година за първи път участвахме и в трета състезателна група – чертане в CAD среда с AutoCAD. Светлин Бисеров Мишков от XII Б клас се представи повече от достойно и защити името на училището ни на високо ниво.
Още един повод за гордост е второто почетно място на отбора на ПГМЕТ в Средношколското състезание „Енергетика“, организирано от Технически университет – Габрово. В конкуренция с отбори от цялата страна, учениците Даниел Дишков, Димитър Жеков, Мартин Горанов и Милен Илиев от XI Б клас демонстрираха отлични знания и практически умения в сферата на електроснабдяването.
Силно представяне отбелязаха и нашите ученици в спорта. На зоналното първенство по бадминтон в Габрово те се бориха достойно и показаха характер, спортсменски дух и отлична подготовка. Благодарности към г-н Християн Димитров и г-жа Михаела Христова за подкрепата и насоките!
В края на март се проведе и Националният кръг на състезанието „Най-добър техник в машиностроенето“ в Горна Оряховица. За трета поредна година ученици на ПГМЕТ достигнаха до този престижен етап. Никола Иванов и Виктор Владимиров от XII Б клас се наредиха сред първите 10 отбора от общо 26 в страната, доказвайки високо ниво на подготовка.
Поредният успех дойде и от състезанието „Енергия за бъдещето“, където Владислав Буковски и Мартин Петков от XII Б клас завоюваха трето място и спечелиха стипендии, заедно със своя ръководител инж. Красимир Иванов.

Дигитална карта
Група ученици от IX А клас създадоха дигитална карта на регионалните обекти в Плевен, свързани с Априлското въстание. Инициативата е част от отбелязването на 150-годишнината от въстанието и показва как историята може да оживее чрез съвременните технологии.
Проектът съчетава историческа памет и дигитални умения, като дава възможност на младите хора по един интерактивен начин да откриват, изследват и преосмислят значимите събития от нашето минало.
Линк към регионални обекти:
Сред най-добрите в страната

Успешен дебют за учениците ни Денислав Даков и Силвестър Нинчев от XI клас на Националният кръг от състезанието „Най-добър млад заварчик“.
Единадесетокласниците успяха да се класират сред първите най-добри 12 училищни отбора от цялата страна.
Въпреки участието ни за първи път в такъв тип състезание и факта, че не са от специалност „ Заваряване“, както другите участници, направиха впечатление на журито с придобитите си знания и умения.
ОГРОМНА БЛАГОДАРНОСТ на фирма „Трактор“ – ООД гр. Плевен, която като наш партньор в дуална система на обучение и по проект BG05SFPR001-3.005 „Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез прилагане на подхода ИТИ)“ по Програма ,,Образование“ 2021 – 2027, оказаха материална и менторска подкрепа за обучението и изработката на Арт инсталацията на нашия отбор.
Темата на самата инсталация също беше не малко предизвикателство: „Ние формираме бъдещето“.
Съвместно пред журито Денислав и Силвестър успяха достойно да я презентират.
Гордеем се с вас момчета!
Вие поставихге началото на едно ново начинание, където тепърва ще постигаме успехи!

ПЪРВО МЯСТО, КОЕТО ВДЪХНОВЯВА
С гордост споделяме, че Борислав Зехиров и Михаела Иванова от X Б клас завоюваха  ПЪРВО МЯСТО в Националното средношколско състезание „Енергетиката и ние“, което се проведе на 20 март 2026 г. в Технически университет – Варна.
Техният проект „Енергийно управление на дома“ впечатли журито с иновативност, практическа насоченост и визия за едно по-умно и устойчиво бъдеще.
Това постижение не е просто награда – то е доказателство, че с упоритост и вдъхновение, се постигат истински успехи!
Гордеем се с вас, Борислав и Михаела! Вие сте пример за това как младите хора могат да променят света със своите идеи и талант.
Благодарим на преподавателите – инж. Красимир Иванов и инж. Петя Иванова, които стоят зад този успех и вдъхновяват своите ученици да мечтаят смело и да постигат повече!
Пожелаваме ви още хъс, ентусиазъм и много бъдещи успехи в нови предизвикателства и върхове за покоряване!

ГОРЕЩ ДЕБАТ В ПГМЕТ – ПЛЕВЕН: ЗА И ПРОТИВ УНИФОРМИТЕ!
В зала СТЕМ се проведе иновативен и изключително оспорван бинарен урок-дебат на тема „За и против училищните униформи“.
В интелектуалния двубой се впуснаха учениците от 9а и 9б клас, които демонстрираха завидни умения, съчетавайки критично мислене от часовете по философия с отлични езикови познания по английски език.
Двата отбора защитиха своите тези изцяло на английски език, показвайки честна игра и силни аргументи.

Как преминава един час по електрически измервания в VIII „Б“ клас?
В специализираната ни лаборатория бъдещите специалисти се обучават как да работят с измервателни уреди, да разчитат схеми и да изграждат реални електрически вериги. Те не просто учат за електричеството – учат се как да го управляват безопасно и прецизно.
От монтажа на електрически елементи до работата с измервателни уреди — всеки детайл е от значение!
Практическото обучение е в основата на нашия стремеж да подготвим уверени и можещи кадри за професиите на бъдещето.
Браво на нашите ученици от VIII Б клас! Поздравления за старанието!